Dowiedz się więcejZbiór porad stomatologicznych

Złote zasady zdrowego uśmiechu

1) Na co dzień – ogranicz spożycie cukrów i słodkich napojów, unikaj podjadania między posiłkami. 2) Po każdym posiłku – myj zęby. 3) Codziennie – stosuj nitkę dentystyczną. 4) Co 6 miesięcy – zgłaszaj się na przegląd do dentysty. 5) Co 2 lata – wykonuj przeglądowe zdjęcie pantomograficzne całego uzębienia.

Jak często odwiedzać dentystę?

Warto kontrolować stan zębów w gabinecie stomatologicznym co pół roku – pozwala to na wczesne wykrycie ewentualnych chorób i uniknięcie bardziej skomplikowanego leczenia, np. leczenia kanałowego. Dzieci powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny co 3-4 miesiące.

Jak przygotować się do usunięcia zęba mądrości (ósemki)?

Na zaplanowaną wizytę, na której będzie usuwana ósemka, powinno się przygotować zdjęcie pantomograficzne (tzw. panoramę) całego uzębienia. Pozwala ono lekarzowi ocenić długość, kształt i położenie zęba względem otaczającej kości. Bezpośrednio przed wizytą należy zjeść lekki, ale kaloryczny posiłek. Co prawda zabieg ten nie trwa długo (zazwyczaj od 15 do 45 minut), jednak po jego wykonaniu nie powinno się nic jeść ani pić przez około 2 godziny. Sam zabieg, z racji tego że przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, nie jest bolesny, ale po zabiegu zdarzają się dolegliwości bólowe i obrzęk policzka. Niekiedy po zabiegu chirurg stomatolog zamyka szwem otwór pozostały po usunięciu zęba.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Tak. Wybielanie zębów wykonane w gabinecie stomatologicznym pod okiem dentysty nie niszczy szkliwa zębów i jest bezpiecznym zabiegiem.

Czy można wybielić przebarwiony, martwy ząb (po leczeniu kanałowym)?

Tak, jednak w pewnych granicach. Ząb taki wybiela się wewnętrzne specjalnym preparatem. Jednak nie zawsze przynosi to oczekiwany rezultat, wówczas stosuje się odbudowę kosmetyczną (licówki, korony).

Formularz kontaktowyKonsultacja online

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące leczenia uzębienia, wypełnij poniższy formularz. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej, jak to tylko możliwe!